Kąpiel aromaterapeutyczna

Od czasów starożytnych kąpiele aromatyczne z użyciem olejków eterycznych stosowane są do pielęgnacji urody i zdrowia. Olejki terapeutyczne mają niezwykły wpływ na naszą psychikę.  Działają również antyseptycznie i łagodzą objawy przeziębień. Odmładzają skórę. Kąpiel z użyciem olejków eterycznych wspaniale wpływa na bóle mięśni i stawów, dolegliwości krążeniowe, skórne, usuwa zmęczenie i bezsenność.
.

.
Weź prysznic i umyj ciało, bo na takie ciało stosujemy aromatyczną kąpiel.

1. Napełnij wannę wodą o temperaturze 38⁰C – maksymalnie 40⁰C. Wyższa temperatura wody może zintensyfikować działanie olejków, co mogłoby doprowadzić do podrażnienia skóry.

2. Nie dodawaj do wody żadnych środków pieniących, ani zapachowych.

3. Wlej 10-12 kropli olejku eterycznego lub mieszanki. Pamiętaj, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie i należy rozpuścić je w emulgatorze, którym może być: olej roślinny (oliwka dla dzieci, jojoba, migdałowy, kokosowy) czy sól himalajska. Olejek z emulgatorem najlepiej połączyć przed dodaniem do wody. Przed każdą kąpielą przygotowuj świeżą mieszankę. Mieszamy 10-12 kropli olejku z dwiema łyżkami oleju i wlewamy do wody. Dla dzieci 4-6 kropli olejku w zależności od wieku dziecka, dla bardzo małych 1-2 krople.

4. Sprawdź czy olejek nie pachnie zbyt intensywnie. Jeśli tak, to jego ilość zmniejsz do połowy, albo nawet użyj tylko 2-3 krople olejku. Jeśli używasz olejków cytrusowych (Lemon, Orange, Grejpfrut) zacznij od mniejszej ilości olejku.

5. Zanurz ciało w wodzie na 15-20 minut i relaksuj się. Olejki, które pływają wraz z oliwką na powierzchni wody, wmasowuj delikatnie w skórę.

6. Po kąpieli nie spłukuj ciała wodą, niech te olejki na nim pozostaną i dalej działają. Wytrzyj delikatnie ciało miękkim ręcznikiem.

7. Załóż szlafrok, ciepłe pantofle i powoli wracaj do rzeczywistości.

 Olejki dodawane do kąpieli zawsze należy rozpuścić w emulgatorze!

Dla uzyskania najlepszych efektów kąpiel należy stosować 2-3 razy w tygodniu.

Można również wykonać miejscową kąpiel np. przy obolałych nogach czy w przypadku grzybicy stóp. Mocz nogi w misce z wodą i olejkiem: 4-5 kropli olejków na ok. 5 l. wody. Podobnie możesz moczyć ręce, jeśli ciągle marzną.