Olejek cytrynowy | Olejki Eteryczne wykorzystywane w aromaterapii | Medycyna Naturalna

Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy pozyskuje się z owoców drzewa cytrynowego rosnącego w południowo-wschodniej Azji, wyciskając skórki owoców. Gorszej jakości olejek otrzymuje się destylując z parą wodną skórki pozostałe po wyciśnięciu soku. Dobry olejek cytrynowy powinien zawierać około 3,8-5% cytralu.

Po usunięciu z olejku cytrynowego terpenów i seskwiterpenów, używa się go do celów perfumeryjnych i spożywczych. W związku z wysoką ceną olejku eterycznego, bywa on fałszowany terpentyną, olejkiem lemongrasowym lub też cytralem otrzymywanym z olejku lemongrasowego. Do celów aromaterapeutycznych stosuje się wyłącznie olejek wyciskany.

Właściwości olejku cytrynowego

Olejek eteryczny stosowany jest jako środek polepszający smak w artykułach spożywczych jak i również w kosmetykach np.: pasty do zębów. Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, olejek jest stosowany podczas infekcji gardła, grypie, przeziębieniu a także w stanach zapalnych skóry. Wykorzystuje się go również do obniżania ciśnienia krwi a także  przy kamienicy moczowej oraz w zaburzeniach trawienia (np.: zgaga, niestrawność i rozwolnienie). Tak jak inne olejki cytrusowe stosuje się go przy reumatyzmie, artretyzmie oraz żylakach. Jest środkiem tonizującym i uspokajającym. Olejek eteryczny stosuje się również w mieszankach w okresie menopauzy.

 

Uwaga plażowicze – nie należy stosować olejku cytrynowego na skórze przed bezpośrednim wystawieniem ciała na słońce lub wizycie na solarium.

Olejek eteryczny szybko się utlenia i należy przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce.

 

Jak stosować olejek cytrynowy:

Do masażu: nadciśnienie, lęki, ociężałość umysłowa, napięcia nerwowe, przeziębienia, reumatyzm, artretyzm, żylaki.

Do kąpieli: nadciśnienie, lęki, napięcia nerwowe, przeziębienia, reumatyzm, artretyzm, stany zapalne skóry, opryszczki, łupież, egzemy, żylaki, okres menopauzy.

Do kompresów: żylaki, stany zapalne skóry, opryszczki.

Do Inhalacji (kominki aromaterapeutyczne): nadciśnienie, lęki, napięcianerwowe, przeziębienia, katar, okres menopauzy.

 

 

GD Star Rating
loading...
Olejek cytrynowy, 4.8 out of 5 based on 4 ratings

No Comments to “Olejek cytrynowy”

  1. […] Olejek cytrynowy lub olejek pomarańczowy […]