Olejek Anyżowy | Olejki Eteryczne wykorzystywane w aromaterapii | Medycyna Naturalna

Olejek Anyżowy

Biedrzeniec anyż jest rośliną jednoroczną uprawianą w Azji, Afryce oraz w Europie południowej i środkowej. W czasach Hipokratesa anyż  kwalifikowany był jako warzywo. W starożytnym Rzymie ludność stosowała mieszankę ziołową anyżu, miodu oraz włoskiego dzięgla do odświeżenia zapachu z ust.                     

Olejek anyżowy otrzymuje  się z dojrzałych owoców rośliny, które po zgnieceniu od razu poddaje się destylacji z parą wodną. Ciekawostką jest to, że największą wydajność w otrzymywaniu olejku anyżowego uzyskuje się z upraw z południa Europy. Podstawowym i zarazem główny składnikiem tego olejku jest anetol.  Poza właściwościami leczniczymi, opisanymi poniżej, anyż znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jako składnik pasty do zębów, dodatek do perfum czy też płynów do płukania jamy ustnej.

Właściwości lecznicze olejku eterycznego

Olejek eteryczny z anyżu znany jest od wieków, głównie jako składnik różnego rodzaju napojów alkoholowych i mieszanek do użytku wewnętrznego. Olejek anyżowy dodawany do produktów spożywczych stanowi o ich niesamowitym  aromacie. Znajduje on również zastosowanie jako skuteczny środek regulujący zaburzenia w trawieniu, a także łagodzi bóle żołądkowe i niweluje skutki zatruć pokarmowych. Olejek znajduje się również jako składnik w różnego rodzaju mieszankach przeciwbólowych, a w szczególności podczas bóli wewnętrznych związanych z menstruacją.  Posiadając właściwości antyseptyczne jest znakomity środkiem wykrztuśnym i w związku z tym występuje w praktycznie wszystkich mieszankach przeciwkaszlowych, grypie, przeziębieniu oraz anginie. Przykładową mieszankę tworzy olejek anyżowy wraz z eukaliptusem oraz miętą pieprzową, tworząc znakomite połączenie udrażniające drogi oddechowego podczas kataru.

Podsumowując olejek anyżowy można zastosować w aromaterapii do masażu jak i  w kąpielach na bóle wewnętrzne, przeziębienia, grypa, oraz zaburzenia trawienia.

GD Star Rating
loading...
Olejek Anyżowy, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

No Comments Yet.

Message

*