Kwiat lipy w medycynie | Olejki Eteryczne wykorzystywane w aromaterapii | Medycyna Naturalna

Kwiat lipy w medycynie

Okres kwitnięcia lipy przypada na mniej więcej ostatnie dni czerwca i początek lipca. Jeśli ktokolwiek wąchał kiedyś kwiaty tego drzewa, doskonale wie jaki piękny zapach one posiadają. Nie jest to jednak jedyna zaleta tej części rośliny. Okazuje się, że jest ona powszechnie stosowana w medycynie alternatywnej, a właściwości lecznicze, które posiada są całkiem bogate.

Lipa to drzewo niezbyt wyróżniające się na tle innych. Występuje powszechnie w klimacie umiarkowanym, na naszej półkuli. Kwiaty lipy, choć równie niepozorne, są bardzo cennym lekarstwem. Na terenie naszego kontynentu występują dwie odmiany tej rośliny, jednak zarówno szerokolistna lipa jak i drobnolistna posiadają niemal tożsame działanie na ludzki organizm.

Tajemnica jej sukcesu

Najbardziej istotnym składnikiem kwiatostanów lipy dla naszego zdrowia są olejki eteryczne, flawonoidy o działaniu przeciwutleniającym i tzw. związki śluzowe. Ich wykorzystanie jest również bardzo proste. Odwiedzając pobliską aptekę, możemy nabyć np. herbatę z lipą. Jeśli posiadamy suszone kwiaty tejże rośliny to z równym powodzeniem możemy poddać je procesowi parzenia, a w ten sposób uzyskany napar wypić.

W przeziębieniu

Za pomocą wyżej wspomnianych związków śluzowych, kwiatostan lipy jest w stanie złagodzić ból gardła czy też kaszel, ze względu na doskonałe właściwości przeciwzapalne tychże substancji. Jest to idealny sposób na walkę z objawami przeziębienia oraz z gorączką. Jeśli natomiast pod ręką nie mamy herbaty przygotowanej na bazie kwiatów lipy, możemy równie dobrze zastąpić ja miodem lipowym.

Walka z toksynami

Preparaty oraz napary przygotowane na bazie kwiatów lipy generują w organizmie człowieka przyspieszony i bardzo intensywny proces wydzielania potu (dlatego też stosuje się je podczas gorączki). Razem z potem usuwane zostają wszystkie toksyny, które zdążyły nagromadzić się w naszym ciele. Uwrażliwiając gruczołu odpowiedzialne za to że się pocimy, skutecznie możemy walczyć także ze złym samopoczuciem. Poleca się w tym wypadku np. skorzystać z kąpieli wzbogaconej ususzonymi kwiatami lipy szerokolistnej.

Kwiatostan lipy posiada ponadto właściwości moczopędne, za które odpowiadają tu olejki eteryczne. Substancja w nich zawarta potrafi skutecznie pobudzić nasze nerki, czego wynikiem jest częstsze oddawanie moczu.

Rozluźnienie mięśni

Innym sposobem działania olejków eterycznych zawartych w kwiatach lipy jest złagodzenie napięcia mięśni oraz wspomaganie procesów trawiennych. Działa ona niczym balsam dla ludzi cierpiących na niestrawność oraz nudności. Również prawdopodobieństwo wystąpienia w naszym organizmie kamicy woreczka żółciowego zostaje zmniejszone podczas zastosowania naparów wzbogaconych tą rośliną.

Uspokaja

Układ nerwowy poddany działaniu kwiatu lipy skutecznie zostaje wyciszony. Uspokaja, reguluje pobudzenie ciała oraz stanowi pomoc dla umysłu, który narażony był w ostatnim czasie na ciągły wysiłek. Ze względu na swoją łagodność, kwiat lipy jest idealny również dla osób w podeszłym wieku oraz dzieci. Substancje w nim zawarte wspomagają proces snu np. podczas przeziębienia, a dodany do kąpieli reguluje problemy organizmu odpowiedzialne za bezsenność.

Skuteczny, ale czy bezpieczny?

Prawdę mówiąc, zalecenia lekarzy, co do stosowania preparatów i naparów na bazie kwiatu lipy, nie zawierają większych przeciwwskazań. Odradza się jedynie ich podawania bardzo małym dzieciom. Nie zapominajmy, że leczenie np. przeziębienia wyłącznie za pomocą kwiatu lipy nie da zbyt dużych efektów, jednak wystarczy wspomóc je medycyną konwencjonalną, by poprawa została uzyskana o wiele szybciej niż normalnie. Każdy przypadek jest indywidualny, więc jeśli kuracja lipowa nie daje efektów, wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Artykuł powstał we współpracy z portalem centermedi.pl

GD Star Rating
loading...
Kwiat lipy w medycynie, 5.0 out of 5 based on 1 rating

No Comments Yet.

Message

*