Czym różni się łupież tłusty od suchego i co z tego wynika? | Olejki Eteryczne wykorzystywane w aromaterapii | Medycyna Naturalna

Czym różni się łupież tłusty od suchego i co z tego wynika?

Są do siebie kompletnie niepodobne. A jednak zarówno łupież suchy jak i tłusty wymagają odpowiedniego leczenia. Jeden skrada się powoli. Daje o sobie znać swędzeniem, niczym więcej. Rozpoznany, zwykle jest już w pełni rozwinięty. Ten drugi zaś jest widoczny od samego początku. Dla każdego. Czym różni się łupież tłusty od suchego i co z tego wynika?

ŁupieżOfiary

Na początek mała niepoprawność polityczna. Bowiem łupież, niezależnie od rodzaju, to schorzenie, które występuje najczęściej u białych. Ludzie czarnoskórzy są od niego raczej wolni.

Rozróżnienie według ras nie wyczerpuje łupieżowych występków przeciw poprawności politycznej. Okazuje się bowiem, że łupież suchy częściej dotyka chłopców i mężczyzn, niż kobiet. Co zresztą może tłumaczyć to, że białe okruszki możemy zobaczyć częściej na garniturach niż garsonkach. Z kolei łupież tłusty występuje zwykle u osób dorosłych i dojrzałych, bez rozróżnienia na płeć.

 

Objawy

Jest go też stosunkowo trudno rozpoznać. Zwykle można wydedukować, że zaatakował, po tym, że na głowie wykwitły żółte, przylegające do skóry płatki. Po jakimś czasie można znaleźć je także na ubraniu, ponieważ odrywają się od głowy. Uwaga: bardzo często opisanych zmian skórnych nie widać. To, co może niepokoić to swędzenie. Jeśli jest uporczywe, warto sprawdzić, czy nie pojawił się łupież tłusty.

Z jego suchym odpowiednikiem jest prościej. Od początku, za każdym potrząśnięciem głowy sypią się z niej białe okruszki. To objaw do znudzenia powtarzany w reklamach preparatów przeciwłupieżowych. W zasadzie nie trzeba chyba dodatkowo go opisywać.

 

Przyczyny

Warto podkreślić, że jedną z przyczyn pojawienia się łupieżu suchego są źle dobrane kosmetyki. Co oznacza, że w wielu przypadkach sami cierpiący przyczyniają się do rozwoju schorzenia. Innymi powodami pojawiania się łupieżu suchego może być pewien rodzaj bakterii, który rozwija się szczególnie dobrze na głowie, które skóra nie wytwarza łoju.

Jedną z przyczyn łupieżu tłustego jest nieleczony łupież suchy. A ponadto kolonie pewnego grzyba, który żywi się łojem produkowanym przez gruczoły znajdujące się w skórze głowy. Ale uwaga: także ten rodzaj łupieżu może rozwijać się w wyniku używania nieprawidłowych kosmetyków.

 

Leczenie

Co prowadzi nas do tematu leczenia. Pozbycie się łupieżu tłustego jest stosunkowo trudne. Dobrze robić to w porozumieniu z lekarzem, który może przepisać specjalne maści bazujące na silnych związkach chemicznych. Wtarte w głowę działają szybko i skutecznie.

Dobrze jest też stosować szampony przeciwłupieżowe. No i eliminować z kosmetyczki te produkty, które powodują powstawanie łupieżu.

Co jest prawdą także w przypadku jego suchej odmiany. Łagodny szampon o neutralnym odczycie pH to podstawa. Do tego specjalny szampon do walki z łupieżem suchym. Uwaga: jeśli w trakcie stosowania szamponu objawy łupieżu nasilają się, to znak że kuracja działa. Nie należy jej przerywać, ale kontynuować aż do momentu odpadnięcia całego zalegającego na głowie łupieżu. Oczywiście, bez przesady – jeśli łuszczenie nie ustępuje, lepiej sięgnąć po inny kosmetyk.


Konsekwencje

Jak już zostało powiedziane, łupież tłusty może być konsekwencją nieleczonego łupieżu suchego. A co dzieje się, jeśli to ten drugi rodzaj łupieżu pozostaje na głowie?

Sytuacja może być nieprzyjemna. Jedna z konsekwencji jest bowiem całkowite wyłysienie. Co wprawdzie rozwiązuje problem łupieżu, ale w zupełnie inny, niż pożądany sposób…

 

Foto: Amandadias / Foter.com / CC BY-NC-ND

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.
GD Star Rating
loading...

No Comments Yet.

Message

*